Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Старите градинари знаят как се вади лук, за да е по-дълготраен

16 юли 2022, 16:26 часа

Лукът е един от продуктите, които всеки градинар е отглеждал поне веднъж. Той не е претенциозен и е чудесно решение за новобранците в сферата. Но след прибирането на реколтата има случаи, в които той загнива, изсъхва или покълва. Как да предотвратим тези процеси и да съхраняваме правилно лука, издават специалистите. Вижте в следващите редове.

Много е важно, за да избегнете тези проблеми, да прецените кога е правилното време за изваждане на лука, как да го почистите правилно и как да го съхранявате. Ще разгледаме всяка от стъпките поотделно.

За какво е толкова ПОЛЕЗЕН печеният лук

Кога се вади лукът?

Тук няма един правилен отговор, защото има фактори, които оказват влияние върху това - например видът на почвата, районът, климатът и др. Затова наблюдавайте реколтата си - при зрелият лук перата пожълтяват и лягат върху лехите, главите за твърди и плътни, а люспите върху главата за сухи. По този начин ще разберете, че зеленчукът е напълно узрял и е готов за прибиране. Колкото повече люспи има, толкова по-защитен е и ще се запази здрав.

Как се почиства лук?

За почистването на лука трябва да изберете ден с топъл и сух климат. Ако изкопаете лука в такъв ден, той ще се запази по-дълго здрав, тъй като няма да е напоен с влага, която може да предизвика загнояването му. Ако почвата, в която го отглеждате, е пясъчна - можете да вадита лука с ръце, подърпвайки перата. При глинеста почва е препоръчително да си служите с вила. Изкопайте под лука, а след това го извадете с ръце. Най-добре е да прибирате лука рано сутрин и да го оставите да изсъхне добре на слънце. Вечерта го поставете на постоянно място за сушене.

9 впечатляващи ползи за здравето от лука

Съхраняване 

Всеки градинар има различен метод за съхранение на лука, като някои избират тавана или добри места с вентилация, а други оставят реколтата в градината под слънцето. Ако решите да го оставите в градината, трябва да сте много внимателни и предпазливи. Всяка вечер трябва да го покривате или да го пренасяте в стая, където няма да бъде засегнат от сутрешната роса, която ще му даде допълнителна влага. Не бива да го оставяте под дъжда.

Полезни съвети

 - Не удряйте главите лук, за да почистите останалата пръст от тях, по този начин ще ги повредите;
 - Постоянно проверявайте отделните глави лук и веднага изхвърляйте онези, които са започнали да загниват, за да не заразят и другите;
- Обръщайте главите през определен период, за да се изсушат равномерно.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес